بلاگ

چگونه سنگ فیروزه مرده را زنده کنیم ؟

سنگ فیروزه مرده

سنگ فیروزه از با ارزش ترین سنگ های معدنی در جهان است. بقایای به جا مانده از حفاری ها نشان می دهد که بشر از دوران باستان تا به امروز به قدرت درمانی این سنگ شفابخش پی برده است. سنگ فیروزه از کانی های زنده با خواص درمانی است. ارزش مادی و نیروی درمانی این سنگ تا زمانی که هنوز فیروزه زنده است، حفظ می شود. سنگ فیروزه مرده دیگر سنگ قدرت نیست و از نظر مادی نیز دچار افت قیمت زیادی می شود. برای اینکه این سنگ فوق العاده زیبایی و نیروی خود را حفظ کند می بایست با روش هایی به زنده کردن سنگ فیروزه اقدام کنید.

این سنگ گرانبها بافتی نرم تر از سایر سنگ های جواهر دارد و به سادگی دچار خط و خراش می شود. نگهداری از فیروزه به دقت بیشتری نیاز دارد. آیا می دانید سنگ فیروزه چگونه می میرد؟ این یک افسانه نیست حقیقتی غیر قابل انکار و قابل دید با چشم است!

برای تشخیص زنده یا مرده بودن فیروزه، به آن نگاه کنید. رنگ نگین فیروزه در سرویس جواهرات را به دقت بررسی کنید. آیا فیروزه تغییر رنگ داده و مات شده است؟ سنگ فیروزه در مقایسه با دیگر سنگ های قیمتی دارای شفافیت کمتری است. تغییر رنگ فیروزه از آبی یا سبز روشن به رنگ آبی یا سبز تیره و کدر، یک اتفاق ناخوشایند است.

چرا سنگ فیروزه می میرد؟

سنگ فیروزه زنده است و در اثر نگهداری نادرست تغییر رنگ داده و در واقع می میرد. وقتی سنگ جلای خود را از دست داده و دیگر به روشنی قبل نیست، سنگ فیروزه مرده است. زنده نگهداشتن سنگ فیروزه به مفهوم حفظ رنگ و شکل ظاهری است. چنین سنگ با ارزشی قدرت و انرژی زیادی دارد و از صاحب خود مراقبت می کند. سنگ های مات، تیره و کدر هیچ خاصیتی ندارند و به لحاظ قیمت هم بی ارزش هستند. دلایل زیادی برای بی کیفیت شدن فیروزه وجود دارد ولی رایج ترین آن عبارتند از:

 • آّب داغ

سنگ فیروزه داراری سختی 5 تا 6 است و ضریب نفوذ بالایی دارد. این کانی بسیار حساس و آسیب پذیر است. چگالی سنگ به گونه ای است که خیلی سریع تخت تاثیر محیط قرار می گیرد. دلیل اصلی سنگ فیروزه مرده تماس با آب داغ است. شستشوی دست ها و یا حمام کردن با جواهرات فیروزه ای، آن را تبدیل به یک سنگ بی ارزش می کند.

 • مواد شیمیایی

تا جاییکه می توانید از تماس زینت آلات فیروزه با مواد شیمیایی خودداری کنید. هر گونه ماده شیمیایی مثل نفت، حشره کش ها، لکه برها، گریس و … فیروزه زنده را تبدیل به سنگ فیروزه مرده می کند. در این صورت فیروزه دیگر زنده نمی شود.

 • روغن ها

چربی و روغن ها انرژی سنگ را می گیرند و فیروزه را مات و کدر می کنند. اگر چه با شارژ فیروزه می توان امید به زنده کرده فیروزه داشت ولی توصیه می شود در حین آشپزی و پخت و پز، اکسسوری های فیروزه را از دست خارج کنید. سنگ فیروزه خاصیت جذب روغن ها را دارد و در مجاورت روغن تغییر رنگ می دهد.

 • لوازم آرایشی

همه مواد شیمیایی موجود در عطرها، ادکلن ها، اسپری های خوشبوکننده موجب نابودی فیروزه می شوند. اسانس هایی که در لوازم آرایشی جود دارند یا حتی همین کرم های دست ساده به سرعت روی فیروزه تاثیر می گذارند. زنده کردن سنگ فیروزه در عمل امکان پذیر نیست ولی می توانید با راه های ساده ای آن را شارژ کنید.

 • نور مستقیم خورشید

نور خورشید موجب خشک شدن و تبخیر آب طبیعی موجود در سنگ می شود. چنانچه ساعت ها فیروزه را در زیر نور شدید آفتاب قرار دهید، خراب می شود. تیرگی به خصوصی دارد که به سادگی با چشم هم می توانید ببینید.

راهکارهای زنده نگه داشتن سنگ فیروزه

اگر نمی خواهید  یک سنگ فیروزه مات داشته باشید حتما در نگهداری و زنده نگه داشتن سنگ دقت کنید. موقع شستشو، حمام، نظافت منزل و کارهای روزمره جواهرات فیروزه را از دست خارج کنید. سرویس جواهرات فیروزه را به صورت مجزا نگهداری کنید و هرگز جواهرات را زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

موقع تعویض لباس ابتدا انگشتر، دستبند فیروزه، گردنبند و گوشواره ها را خارج کنید تا ناخواسته با لوازم آرایشی یا کرم دست تماس پیدا نکنند. به هنگام شرکت در مهمانی هم اول لباس را پوشیده، عطر و لوازم آرایش را به کار ببرید و در پایان جواهرات با نگین فیروزه را استفاده کنید.

 • شارژ سنگ فیروزه مرده با نمک دریا

برای زنده نگهداشتن این سنگ باید نسبت به تخلیه سنگ اقدام کنید. با توجه به حساسیت بالای سنگ فیروزه، امکان تمیز کردن و تخلیه آن با آب گرم وجود ندارد. قرار دادن سنگ فیروزه در زیر نور خورشید هم موجب ضد عفونی و زنده نگداشتن آن نمی شود. برای شارژ سنگ فیروزه و تخلیه آن از نمک دریا استفاده کنید. در فواصل زمانی کوتاه تری می توانید از این شیوه استفاده کنید. در یک ظرف مناسب به اندازه کافی نمک دریای خشک را ریخته و انگشتر فیروزه را داخل نمک قرار دهید تا تخلیه شود. نمک دریا بهترین عنصر برای شارژ فیروزه است.

 • تمیز کردن سنگ فیروزه با آب

برخی از انواع سنگ فیروزه را می توان با آب شستشو داد ولی بهتر است با یک پارچه  نمدار که دارای بافت نرم و لطیفی است روی سطح فیروزه را تمیز کنید. فراموش نکنید حتما پس از تمیزکاری، با پارچه های خشک روی فیروزه را به طور کامل خشک کنید. استفاده از پارچه های زبر و خشن برای تمیز کردن مناسب نیست. یک راه ساده تر هم برای شارژ فیروزه با آب وجود دارد. فیروزه را به مدت یکی دو ساعت در آب روان قرار دهید تا پاک شود سپس آن را خشک کرده و استفاده کنید.

 • شارژ سنگ فیروزه با شعله شمع

این کار کمی حرفه ای است ولی موجب زدودن ناپاکی می شود. سنگ فیروزه مرده سنگی بدون خاصیت است که هرگز شارژ نشده است. اگر قبلا از شعله شمع برای حذف آلودگی های فیروزه استفاده نکرده اید از سایر روش ها استفاده کنید.

 • زنده نگداشتن سنگ فیروزه با خاک

خاک یک عنصر طبیعی است که می تواند بارهای منفی فیروزه را تخلیه کند و موجب شارژ دوباره آن شود. برای حذف آلودگی ها می توانید سنگ را به مدت چند ساعت در خاک قرار دهید و سپس آن را بشویید و خشک کنید.

 • واکس زدن سنگ فیروزه

نوعی رزین مصنوعی موسوم به واکس در پروسه ای تخصصی جهت به سازی فیروزه استفاده می شود. فرو بردن فیروزه در این رزین موجب می شود تا سنگ فیروزه در مواجه به آلودگی های محیط، تحت تاثیر قرار نگیرد. به این ترتیب یک لایه محافظ روی سنگ فیروزه قرار می گیرد.

هشدار در استفاده از جواهرات فیروزه

از دوران باستان تا به امروز روی خواص درمانی و انرژی بخشی سنگ تاکید شده است. سنگ فیروزه مرده هیچ خاصیت شفابخشی ندارد و دارای انرژی نیست. گاهی بر حسب اتفاق، جواهرات فیروزه استفاده شده به دست تان می رسد. فیروزه دست دوم و کارکرده را حتما قبل از استفاده به خوبی تمیز کنید. قبل از شارژ مجدد بهتر است از این سنگ استفاده نکنید. باورهای زیادی در مورد انتقال انرژی های منفی از صاحب قبلی به فرد بعدی از طریق سنگ وجود دارد. بنابراین اگر سنگ فیروزه نو را خریداری نمی کنید حداقل از قبل آن را شارژ کنید.

 1. علیرضا گفت:

  بی نظیزررررررییییین😍😍😍😍😍

  1. علی شوریابی گفت:

   لطفتون مستدام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *